Egy adatbázis kezelése nem feltétlenül bonyolult a felhasználó számára, amennyiben adottak a következő feltételek:
A program felülete nemcsak az egyszerű használatot teszi lehetővé, hanem védi is az adatbázist és a benne található információkat.
A felhasználók ismereteitől és az adatok bizalmas jellegétől függően lehet, hogy az adatokat csak űrlapokon keresztül láthatják, táblázatosan egyáltalán nem.
Ahhoz, hogy egy program és a hozzá tartozó adatbázis hosszú távon jól használható legyen, rendszeres törődést igényel, ugyanis hiába van profi adatbáziskezelő programunk, az igazi előnyöket az adattartalom naprakész mivolta biztosíthatja.
A biztonsági mentés, tömörítés és helyreállítás többnyire házon belül is megoldható átlagos informatikai képességekkel.
Három létfontosságú tanács adatbázisunk mentése érdekében:
A kritikus műveletek (pl. régi szükségtelen adatok törlése, adatbázisok összefésülése) nem megfelelő végrehajtásával akár helyrehozhatatlanul is tönkretehetjük adatainkat.
A következő esetekben mindenképpen forduljon adatbázissal foglalkozó szakemberhez:
Ha szokatlan lépésre készülünk (pl. operációs rendszer, MS Office lecserélése), akkor sem árt előtte biztonsági mentést végrehajtanunk, valamint egyeztetnünk programozónkkal.
Tudom, ezek nagyon alapvető tanácsok, ám ezek be nem tartása adataink helyrehozhatatlan elvesztéséhez, tönkretételéhez vezethet, ezen keresztül pedig komoly üzleti veszteséget is okozhat.
Rendszerösszeomlás esetén is meggondoltan kell eljárjunk, mert valószínűleg így, vagy úgy menthető a helyzet.
A rendszer összeomlása alatt azt értem, hogy a programot nem lehet egyszerű újraindítással működésbe hozni.
Ha összeomlik a rendszer, akkor a következő lépéseket javaslom:
Érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a nem megfelelő helyreállítási próbálkozások ronthatják az adatok visszanyerésének esélyét és nagyságrendekkel megnövelhetik annak költségét.
A szervezetek folyamatai és maguk a szervezetek is változnak.
Ennek a folyamatnak egy adott pontján készül el a program, ami, ha nem követi a változásokat, akkor segítség helyett visszahúzó erővé válhat.
A Microsoft Access-ben készült adatbázis-alkalmazások többnyire még házon belül is továbbfejleszthetők.
Programmódosításra, vagy továbbfejlesztésre több alkalommal szükség lehet:
A programmal kapcsolatban nemcsak vállalatvezetői szinten merülhet fel módosítási igény. Ő lehet, hogy nem is használja a programot, csak ilyen-olyan adatokra van szüksége belőle.
Ezért érdemes megkérdeznünk a felhasználókat, hogy:
A javaslatok nem mindegyikét kell és érdemes megvalósítani.
Alaposan meg kell vizsgálni, hogy az egyes igények melyike mennyire fontos és melyik mekkora költséggel valósítható meg, és ennek arányában milyen haszonnal jár
Mi történik, ha ezekkel a módosítási igényekkel nem törődünk?
Azt gondolhatnánk, hogy egy cégre szabott program legyen rugalmas és tudja kezelni a cégben előforduló összes eshetőséget és kivételes helyzetet.
Nos, egy jó adatbázis rugalmas valamennyire, ám amire korábban nem számíthattak a tervezés során, az nem biztos, hogy működni fog. Ebben is van egy „mechanizmus”, ami meghatározza működésének korlátait, hasonlóan a műszaki cikkeknél.
Ha elegendő háttérismeret nélkül nekiugrunk módosítani az adatbázist, vagy importálni új adatokat, akkor az rosszul is elsülhet.
Egyik ügyfelemnél egy alkalmazott például az azonosítók kitörlésével kezdte az adatbázis „rendbetételét”, ettől kezdve – mondanom sem kell – a szükséges munkaigény napokkal megnőtt. Biztonsági mentést nem készített, így még a „munkája” előtti állapotra sem lehetett visszaállni.
Adatbázis-konszolidációhoz, adattisztításhoz, „rendbetételhez” programmódosításhoz, testreszabáshoz érdemes szakembert igénybe venni.
Az adatbázis és az azt kezelő program összefüggéseinek ismeretét mellőző, kellő szakértelem nélkül végzett adatbázis-műveletekből adódó lehetséges üzleti kár nagyságrendekkel meghaladhatja a szakember költségét.. Önnek mennyit érnek a vállalatánál található adatok? Akár ekkora is lehet a kár.
Ajánlja ezt a weblapot ismerősének!
Üdvözlettel:
Till Zoltán Tel: 06-70-411-4547 |